Březen 2011

DMD

28. března 2011 v 17:40 | Tinka |  Události z oblasti češtiny
V předešlém článku Berry vyzvala, aby nemlčel ten, kdo by věděl o nějaké zajímavosti. A já se předevčírem dozvěděla o internetové akci, která by mohla některé z vás zaujmout. Jmenuje se Duben Měsíc Drabble, známá i pod tajemnou zkratkou z nadpisu, a pořádá ji SOS- tedy Společnost pro Osvětu Spisovatelů. Každý dubnový den je vyhlášeno jedno téma, na který do půlnoci toho dne můžete stvořit drabble (krátkou povídku o přesně sto slovech). Je jedno, z jakého fandomu, výběr je na vás. Chcete vědět víc?


Pár věciček

27. března 2011 v 17:21 | Berry |  Události z oblasti češtiny
Víte, trošku mám problém se zorientovat v rubrikách, ale to přijde ;-).
Ráda bych vás upozornila na pár věcí (pár jsou dvě), které by vás mohly zaujmout. Dejme tomu událostí.
První věcí je staro-nový diktát, který si můžete na internetu napsat a ověřit své znalosti češtiny (já osobně měla 4 chyby z blbosti) - v komentářích se nestyďte a pochlubte se svou úspěšností. Takže, http://zpravy.idnes.cz/diktat.asp?iddiktat=109.
A druhá je zde. Nevím, jestli všichni znáte soutěž Studenti čtou a píší noviny (pro středoškolské studenty). První kolo je sice za námi, ale již je vyhlášeno téma druhého kola - http://zpravy.idnes.cz/studenti-ctou-a-pisi-noviny-2011-jaro-zadani-2-kola-f5w-/studenti.asp?y=studenti/studenti-2011-2-kolo-zadani.htm. Pro inspiraci některé výborné práce z podzimního kola http://studenti.blog.idnes.cz/. Pokud vás to aspoň trošku zaujme, doporučuji prozkoumat a poptat se ve škole, popř. přihlásit.
Pokud víte o něčem, co by mohlo i ostatní zaumout, nebojte se napsat.

Kritické okno

22. března 2011 v 10:00 | Tinka |  Kritiky
Dovolte, abych vám představila svůj projekt.

Povídkaření je fenomén, který dnes nacházíme na nejednom blogu. Mnoho z vás jistě povídky čte nebo dokonce sami tvoříte. Občas se pořádají i soutěže o nejlepší povídku. Kdo ale dokáže určit prvenství? Anketa, počet kliknutí, které jsou přibližně přímoúměrné počtu spřátelených blogů autorky či autora? A existuje vlastně první místo? Vždyť autoři se leckdy nedají srovnávat svou vyspělostí a pořádající soutěže se nestará o nějaké férové podmínky. Kdo má největší a nejoddanější stádo obíhačů, vyhrál. Vyhrál v soutěži, ovšem kvalita jeho povídky tomu odpovídat může a nemusí.
Kritické okno by mělo sloužit k jinému účelu. Věřím, že každá povídka, jejíž autor na sobě chce pracovat, si zaslouží lepší pozornost a komentáře s nějakou vypovídající hodnotou. Jsem proti výkřikům typu "jé supa hezký :)))))". Nehodlám zpochybňovat jejich upřímnost, to si každý musí posoudit sám, ale takovýhle text toho autorovi povídky moc neřekne, nejen proto, že po gramatické stránce není komentář mnohdy zcela korektní. Troufám si tvrdit, že pokud by byl komentující poněkud konkrétnější a pochválil navíc ještě ty pasáže, které se mu obzvlášť líbily, autora by to potěšilo víc. Takový komentář znamená víc, než chválu, dokazuje, že si povídku někdo skutečně přečetl a zamyslel se nad ní.
S negativní kritikou je to horší, málokdo rád slyší, že něco udělal špatně. Pokud je ale konstruktivní, může být někdy hodnotnější než jednoslovná chvála.
Je mezi vámi někdo, kdo by se odvážil čelit skutečné kritice? Kdo by dokázal vystavit svou povídku zraku místního osazenstva a obhájit si ji mimo domovské vody svého internetového přístavu?
A naopak, kolik z vás by bylo schopno objektivní kritiky?
Chcete to zkusit?

Neváhejte a pošlete svoji povídku na tento mail: povidky.jns@gmail.com

Pravidla jsou jednoduchá: povídka musí být povídka a kritika (alespoň víceméně) objektivní. Psát a komentovat může každý, pokuste se však psát bez hrubých gramatických chyb. Pokud je povídka věkově omezená nebo obsahuje brutální násilí nebo něco takového, dejte pro jistotu vědět.
Povídka bude zveřejněna nejpozději do týdne, spíš dřív.

A ještě něco. Veškeré diskuze v rámci tohoto projektu moderuji já, což pro vás nemusí nic znamenat- pokud se budete chovat slušně >:D.

Tinka

20. března 2011 v 20:48 | Tinka |  Profily členů
Obvykle se snažím jakékoliv kreativní aktivitě vyhnout, ovšem když přišel Xavier s nápadem na projekt, který by podporoval naši mateřštinu, neváhala jsem a upsala jsem se mu ke spolupráci.

Berry

20. března 2011 v 11:57 | Berry |  Profily členů
V internetovém světě a někdy i v běžném životě mě znají pouze pod Berry. Jsem šedá myška, která se v přírodě probudí nebo když se do něčeho pustí, snaží se to dodržet až do konce. A tento blog byl výzvou. Výzvou udělat něco pro český jazyk, který je mateřským, krásným, kouzelným, originálním. Co dál o mě?

Astrid Julie Rawen

19. března 2011 v 17:26 | Astrid Julie Rawen |  Profily členů
Moje přezdívka nebo také krycí jméno je Astrid Julia Rawens. Přidat se k této skupině pro mě bylo opravdu pozitivní, zvláště když jsem si uvědomila že náš milý mateřský jazyk zaniká. Většinou se mluví anglicky, německy, francouzky či rusky. Ale dost už o cizích jazycích. Tímhle krokem se snažím dát najevo že náš jazyk stojí za záchranu.
Chceš o mě vědět víc?
Klikni "Celý článek"

Zasvěcení

17. března 2011 v 22:01 | Xavier |  Události na blogu
V dnešním přeamerizovaném světě čeština zaniká - umírá, trpí a volá po záchraně. Jsme tu, abychom se ji alespoň trochu pokusili vzkřísit. Tento blog by měl lidem ukázat krásu našeho mateřského jazyka, která byla po staletí hýčkána a pěstována. Nyní však čeština leží pod nánosem prachu anglicizmů a germanizmů. Copak bychom nedokázali žít bez fastfoodů, standing ovation, knowhow, freestyleů, second handů a plevelních výrazů jako cool a super?! Nedokážeme už myslet jako Češi? Doufám, že se každý z Vás pomalu zamyslí nad řečí, kterou slýcháme každým dnem, a uvědomí si, že z té krásné češtiny už zbylo jen málo... Co? Drazí členové, zasvěcenci, češtináři, osvícenci, zapište své postřehy, své návrhy, svou kritiku, protože naše země to potřebuje. Uvědomili jste si někdy, jak důležité je všímat si okolí? Všímat si dění na politické scéně, ale třeba i pouhých rozhovorů dvou lidí na zastávce? Už jste někdy zkoumali, jak se kdo kolem Vás vyjadřuje? V médiích... ve školách... na blozích...? Myslíte si, že všude, kam vejdete, je čeština na dobré úrovni? Myslíte, že nejsou lidé, kteří by si potřebovali rozšířit slovní zásobu, kteří by se potřebovali naučit vyjadřovat? Pravda je taková, že v této době to už téměř nikdo neovládá. Ale my se s tím pokusíme něco dělat...

Odstartování dlouhého běhu: tři..dva..jedna..TEĎ!

8. března 2011 v 18:30 | Xavier |  Události na blogu
Nový blog se právě zrodil. Nevím, jak dlouho bude fungovat, jak dlouho bude opečováván, ale aspoň na krátkou dobu by měl posloužit svému účelu.
Není to zde zatím moc upravené. Před chvílí jsem narychlo udělal rozcestníky a krátce předtím jsem spíchnul prozatimní design, který, doufám, brzy nahradí nějaký jiný a propracovanější. Nechtěl by se někdo ujmout tohoto úkolu? Samozřejmě, že tohle bude ten typ blogu, kde půjde více než o vzhled o obsah, který se Vám snad bude zdát zajímavý, ale přesto by se nám pracovalo lépe v upraveném prostředí, no ne? Říkám "my" a ani nevím, jestli se někdo přidá. Určitě je spousta lidí, kteří se zajímají o češtinu, podstatné je, jestli bude mít někdo zájem podělit se o své myšlenky s ostatními. Doufám, že ano. Doufám, že Vám zde budu moct brzy představit první členy.

Tak tedy u nás vítejte,

Xavier

8. března 2011 v 18:26 | Xavier |  Profily členů

Jmenuji se Xavier. Jednoho deštivého večera jsem přišel s nápadem, ke kterému mě inspirovala naše bývalá češtinářka. Byl to seminář. Seminář, na kterém by se probíraly jen samé "špeky" a zvláštnosti. Největší prostor však měl zůstat pro diskuzi, a tak jsem se rozhodl s tímto nápadem zajít na blog, kde se nikdo nebojí dát najevo svůj názor a všichni se k názorům v podobě článků vyjadřují s radostí v komentářích. Ideální pro diskuzi.

Zřídil jsem tedy tento blog, kde by se zájemci o češtinu, kteří by se k nám přihlásili, vyjadřovali k současnému dění, k literatuře, češtině, mluvě a mnohým dalším tématům, která je jen napadnou. Tento blog by měl rozvíjet fantazii, jistou dávku vlastenectví a slovní zásobu - všech těchto věcí je v dnešní době bohužel nedostatek.

Pokud chcete vědět něco o mně, můžete číst dále...