Kritické okno

22. března 2011 v 10:00 | Tinka |  Kritiky
Dovolte, abych vám představila svůj projekt.

Povídkaření je fenomén, který dnes nacházíme na nejednom blogu. Mnoho z vás jistě povídky čte nebo dokonce sami tvoříte. Občas se pořádají i soutěže o nejlepší povídku. Kdo ale dokáže určit prvenství? Anketa, počet kliknutí, které jsou přibližně přímoúměrné počtu spřátelených blogů autorky či autora? A existuje vlastně první místo? Vždyť autoři se leckdy nedají srovnávat svou vyspělostí a pořádající soutěže se nestará o nějaké férové podmínky. Kdo má největší a nejoddanější stádo obíhačů, vyhrál. Vyhrál v soutěži, ovšem kvalita jeho povídky tomu odpovídat může a nemusí.
Kritické okno by mělo sloužit k jinému účelu. Věřím, že každá povídka, jejíž autor na sobě chce pracovat, si zaslouží lepší pozornost a komentáře s nějakou vypovídající hodnotou. Jsem proti výkřikům typu "jé supa hezký :)))))". Nehodlám zpochybňovat jejich upřímnost, to si každý musí posoudit sám, ale takovýhle text toho autorovi povídky moc neřekne, nejen proto, že po gramatické stránce není komentář mnohdy zcela korektní. Troufám si tvrdit, že pokud by byl komentující poněkud konkrétnější a pochválil navíc ještě ty pasáže, které se mu obzvlášť líbily, autora by to potěšilo víc. Takový komentář znamená víc, než chválu, dokazuje, že si povídku někdo skutečně přečetl a zamyslel se nad ní.
S negativní kritikou je to horší, málokdo rád slyší, že něco udělal špatně. Pokud je ale konstruktivní, může být někdy hodnotnější než jednoslovná chvála.
Je mezi vámi někdo, kdo by se odvážil čelit skutečné kritice? Kdo by dokázal vystavit svou povídku zraku místního osazenstva a obhájit si ji mimo domovské vody svého internetového přístavu?
A naopak, kolik z vás by bylo schopno objektivní kritiky?
Chcete to zkusit?

Neváhejte a pošlete svoji povídku na tento mail: povidky.jns@gmail.com

Pravidla jsou jednoduchá: povídka musí být povídka a kritika (alespoň víceméně) objektivní. Psát a komentovat může každý, pokuste se však psát bez hrubých gramatických chyb. Pokud je povídka věkově omezená nebo obsahuje brutální násilí nebo něco takového, dejte pro jistotu vědět.
Povídka bude zveřejněna nejpozději do týdne, spíš dřív.

A ještě něco. Veškeré diskuze v rámci tohoto projektu moderuji já, což pro vás nemusí nic znamenat- pokud se budete chovat slušně >:D.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Astrid Julie Rawens Astrid Julie Rawens | Web | 22. března 2011 v 15:30 | Reagovat

No máš pravdu, lépe se poslouchá pozitivní kritika než ta negativní i když ta je za potřebí taky :-)

U mě je ten problém že znám až moc hodné lidí, kteří by si netroufli mi říct, i kdybych je asi mučila (chudáčci xD), že se jim to nelíbí apod.
Skoro taky nikdo nepíše co se mu nejvíce líbilo, což mi nedává na přesvědčení že si to skutečně četli.

A tím se dostávám k tomu že ...
Mám takový menší plán, skoro prověrku, xD, jestli si to skutečně četli.

E-mailem bych ti to radši neposílala protože jsou toho tři kapitoly :D, tak kdyby jsi chtěla tady máš odkaz.
Potřebuju trochu kritiky, jinak mi to stoupne do hlavy :-D.
Odkaz tu: http://vaninka.blog.cz/rubrika/1-kniha-presypaci-hodiny
Modlím se aby tě to bavilo, ale nevadilo by kdyby ne ;-)
(Jak tak na to koukám strašně rádá mluvím sama o sobě, budu to muset napravit xDD)

2 Berry Berry | Web | 22. března 2011 v 16:11 | Reagovat

Tento nápad se mi moc líbí. Protože ke mě chodí málo lidí = málo komentářů = téměř žádná kritika. A já bych chtěla růst... Naštěstí se mi nevyskytují jednoslovné komentáře a ti, co komentují, je vidět, že opravdu četli. Ale jiní lidé, jiné názory, a to je super :-). Ale na jiných blozích často vidím jen super, fajn a to mě nadzvedává ze židle. Takže na toto se těším, časem třeba také něco pošlu ;-). Protože konstruktivní kritika, to je něco, co se snažím lidem vysvětlit nějakou dobu :-).

3 Tinka Tinka | 22. března 2011 v 22:32 | Reagovat

[1]: Dobře, akorát jsem teď až do neděle indisponovaná, tak to chvíli potrvá :) Trojdílná povídka vůbec nevadí. Pokud ji nechceš vystavovat celou najednou, není problém poslat díly s časovým odstupem, nebo jeden na ukázku, doplněný odkazem na zbylé díly :)
A mimochodem, povídky kritizuji zde- a cíl projektu je takový, že nebudu sama. :-D Jsem ráda za ten zájem, ale nejsem si jistá, zda by bylo dobré mixovat Okno s víceméně soukromou kritikou ;) Navíc, když už někdo povídku pošle mailem, je šance, že si ji po sobě (znova) přečte a může ji ještě před vystavením vyladit. V tomhle ohledu čerpám z osobní zkušenosti, rok jsme si se spolužačkou dělaly betareadery :) (promiň mi Xave ten výraz :D)

4 Elisis Elisis | Web | 26. března 2011 v 9:11 | Reagovat

S takovými lidmi, kteří komentují jedním slovem jsem se už setkala, dokonce se pořád setkávám a je mi z toho na nic.
Někdy mě dost mrzí, že mi k článku nikdo nepřidá svůj názor, a navíc, s kritkou se posunujeme dál, jenže málokdo umí vyjádřit své pocity.
Máš zajímavý nápad, ale asi to nestihnu, jsem teď na dovolené.

5 Tinka Tinka | 27. března 2011 v 14:13 | Reagovat

[4]: Děkuju. :) A bez obav, stihneš, tohle je dlouhodobý projekt (alespoň v rámci JNS :D)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama