Říjen 2011

Soutěže

18. října 2011 v 17:12 | Xavier |  Události z oblasti češtinySoutěž pro všechny mladé nadějné pisatele do 18ti let.
Útvary jsou libovolné, musí však splňovat pravidla.
Zúčastnit se mohou pisálci z krajů: Jihočeského, Plzeňského, Středočeského, z kraje Vysočina a nakonec i z Prahy.

Příspěvky je možné zasílat do 12.12. 2011 na tyto adresy:
1) Próza a poezie, o. s. Kanovnická 404/18, České Budějovice 370 01
2) DDM NETOLICE, Tyršova 547, 384 11 Netolice
na obálku je nutno uvést: "Literární soutěž"

Je možné poslat výtvor i na e-mail:

Příspěvky psané rukou nebudou zařazeny, veškeré podrobnosti v pravidlech.
Jde o celostátní soutěž v umění komunikace.
Projekt je zaměřen na zdokonalení výuky umění veřejného projevu, prohloubení a porovnání komunikačních dovedností cílové skupiny.

Cílovou skupinou jsou žáci II. stupně ZŠ (6.-9. třída) a víceletých gymnázií po celé ČR, tj. děti ve věku od 12 do 15 let a nově středoškolští studenti ve věku 16-19 let.
Účastníci školního, regionálního a krajského kola budou soutěžit v monologu na libovolné téma, které si sami připraví (vyprávění na téma by mělo trvat asi 2 minuty)

Přihlášky se příjmají do 31. 10. 2011
Více informací tady.

Pravidelně sledovat soutěže, které právě aktuálně běží, můžete zde.
Soutěže jsou různorodé, na své si tedy přijdou děti, středoškoláci, senioři, milovníci historie, hororů, fantasy, pohádek, mikropovídek s omezeným počtem slov, ale i těch delších povídek na několik stran.

Všechny soutěže jsou ceněny.

Základní struktura literárního díla

16. října 2011 v 17:48 | Xavier |  O literatuře
aneb, jak pracovat s knihou ...

Plány:
1. PLÁN JAZYKOVÝ
2. PLÁN TÉMATICKÝ
3. PLÁN KOMPOZIČNÍ


Pole mrtvých

4. října 2011 v 21:31 | Xavier |  Události na blogu
Blog je zdárně zrekonstruován, nicméně to přišlo pozdě. Nyní promlouvám především ke členům - tedy k těm, kteří zbyli, ale já mám za to, že jich už moc není, myslím, že všichni (od)padli. Kdo sem stále chodí? Krasivija? A ...?
Nejspíš Vás už nenapadá, o čem bychom mohli psát, nebo zkrátka jen není chuť, čas a nebo jste to všichni vzdali, protože sem chodí málokdo. Napadlo mě tedy náš blog nějak proslavit, ale v tom já zase nijak nevynikám. Myslím, že je opravdu hodně lidí, kteří by měli o naší stránku zájem, setkal jsem se s takovými, kteří by také rádi chránili naši řeč, ale oni blogy nemají, a ti, co je mají, o nás buďto neví, nebo se natolik vyžívají ve své zprzněné anglo-češtině s dvojitým w a zkratkami, že na nás zvysoka smrkají. Takže bych nás zavedl někam, kde by o nás stáli. A to je kde? Myslíte, že bychom zapadli například do Autorského klubu? Nesežrali by nás tam zaživa? Protože já opravdu neznám moc možností, jak náš skromný blog, který si neklade za cíl nic menšího, než naučit lidi správně mluvit a psát (jak to tak pozoruji, občas bych nějakou tvrdou lekci sám potřeboval), jinak protlačit mezi větší společnost, ve které bychom si s někým třeba padli do oka.

Pro ty, kteří se neradi vyjadřují v komentářích, ač přesně to nepodporujeme, jsem zřídil anketu, ve které můžete anonymně hlasovat. Víte, je to prvně, co se nad tím takhle zamýšlím, ale asi jednou sepíšu na ankety úvahu. Nikdy jsem si to neuvědomil, ale taky to svým způsobem pomáhá omezovat slovní zásobu. V některých případech jsou ankety dobré, zajímavé, ale někdy jsou zcela zbytečné jako například v tomto případě. Na druhou stranu bych takovouhle věc poměrně rád vyřešil a několikrát jsem si všiml, že ačkoliv jsou naše články čtené (v malém množství, ale přece), jen málokdo - kromě členů - se k nim vyjadřuje v komentářích.