Březen 2012

Hloupost nebo vlastizrada?

31. března 2012 v 16:04 | Krasivija |  Kritiky
Tak jsem se po dlouhé době rozhodla napsat článek na tento blog. Je to už hodně dlouho.
Ano, tento článek jsem dala do rubriky Kritiky. Budu totiž kritizovat. A to dost peprně.
Zejména si chci postěžovat na některé zpěváky, kteří raději zpívají anglicky, než aby použili svůj rodný jazyk, který se učí odmalička a který ovládají nejvíce. Je to hloupost? Nebo je to moje hloupost, že jimi tak pohrdám? Zaslouží si vlastně toleranci?
A co pěvecké soutěže? Já se tak těšila na hlas Československa, jak tam všichni budou zpívat česky nebo slovensky. A oni všichni anglicky. Svým rodným jazykem zpívali jen asi tři nebo čtyři lidi z těch všech, co tam zatím byli. Je snad nemoderní zpívat tak, jak jim zobák narost? A nebo je to tak těžké? To chtějí nutně rozčilovat zaryté vlastence a dopouštět se vlastizrady?
Opravdu je nechápu. A teď kašlu na Slováky. Ti už k nám nepatří.
Ale Češi, jste Češi. Nestyďte se za to, že jste Čechy. Vy nemáte za co. Hrdě vztyčte hlavu a zpívejte česky české písničky, nebo se setkáte s mou nevolí. Tohle by si měli přečíst všichni, kdo se tam přihlásili. Všichni.
Ano, nemám nic proti angličtině, nevadí mi, že je to totálně hnusný a nesmyslný jazyk. Opravdu proti ní nic nemám? Ha ha ha.
Ano, můžete zpívat cizím jazykem. Ale jen občas. Pro radost a pro zpestření. Ale ne pořád. Já chci rozumět zpěvákům. Já chci naučit vlastenectví všechny okolo. To já zanevřela na finskou zpěvačku Tarju Turunen, protože nezpívá finsky. To já zanevřela na německého zpěváka Tobiase Sammeta, protože nezpívá německy.
Proč? Proč to všechno? Je snad celá Evropa už tak globalizovaná, že si nikdo není schopen uchovat sám sebe? Zamyslete se nad tím vším. Bojkotujte Hlas Československa. Nehlasujte pro toho, kdo zrovna ten den nezpívá česky nebo slovensky. Nepodporujme toto zvěrstvo. A nerozčilujte mě.
Papá.