Hloupost nebo vlastizrada?

31. března 2012 v 16:04 | Krasivija |  Kritiky
Tak jsem se po dlouhé době rozhodla napsat článek na tento blog. Je to už hodně dlouho.
Ano, tento článek jsem dala do rubriky Kritiky. Budu totiž kritizovat. A to dost peprně.
Zejména si chci postěžovat na některé zpěváky, kteří raději zpívají anglicky, než aby použili svůj rodný jazyk, který se učí odmalička a který ovládají nejvíce. Je to hloupost? Nebo je to moje hloupost, že jimi tak pohrdám? Zaslouží si vlastně toleranci?
A co pěvecké soutěže? Já se tak těšila na hlas Československa, jak tam všichni budou zpívat česky nebo slovensky. A oni všichni anglicky. Svým rodným jazykem zpívali jen asi tři nebo čtyři lidi z těch všech, co tam zatím byli. Je snad nemoderní zpívat tak, jak jim zobák narost? A nebo je to tak těžké? To chtějí nutně rozčilovat zaryté vlastence a dopouštět se vlastizrady?
Opravdu je nechápu. A teď kašlu na Slováky. Ti už k nám nepatří.
Ale Češi, jste Češi. Nestyďte se za to, že jste Čechy. Vy nemáte za co. Hrdě vztyčte hlavu a zpívejte česky české písničky, nebo se setkáte s mou nevolí. Tohle by si měli přečíst všichni, kdo se tam přihlásili. Všichni.
Ano, nemám nic proti angličtině, nevadí mi, že je to totálně hnusný a nesmyslný jazyk. Opravdu proti ní nic nemám? Ha ha ha.
Ano, můžete zpívat cizím jazykem. Ale jen občas. Pro radost a pro zpestření. Ale ne pořád. Já chci rozumět zpěvákům. Já chci naučit vlastenectví všechny okolo. To já zanevřela na finskou zpěvačku Tarju Turunen, protože nezpívá finsky. To já zanevřela na německého zpěváka Tobiase Sammeta, protože nezpívá německy.
Proč? Proč to všechno? Je snad celá Evropa už tak globalizovaná, že si nikdo není schopen uchovat sám sebe? Zamyslete se nad tím vším. Bojkotujte Hlas Československa. Nehlasujte pro toho, kdo zrovna ten den nezpívá česky nebo slovensky. Nepodporujme toto zvěrstvo. A nerozčilujte mě.
Papá.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Xavo Fendero Xavo Fendero | Web | 1. dubna 2012 v 15:47 | Reagovat

Jsi jako můj otec. Žádná takováto pěvecká soutěž se neobejde bez jeho kritiky na dnešní české zpěváky, kteří nezpívají česky. Jenže ... pochybuji opravdu o tom, že by se jim český jazyk nelíbil, preferovali angličtinu a česky vyloženě odmítali zpívat. Tam jde o to, že anglicky zpívaných písní je víc a nabízí tudíž větší možnosti. Vezmi si Alžbětu Kolečkářovou, Anetu Langerovou nebo Leonu Šenkovou - všechny vyšly ze soutěží, kde nejdříve zpívaly anglicky, ale jakmile dostaly možnost samy tvořit, začaly zpívat česky. Věř mi, pro soutěže jsou anglické písně nejvhodnější, protože je jich mnoho a některé (buďme upřímní) jsou stále lepší než ty české (nemluvím třeba o písních Lucie Bílé, které se mi líbí, jenže jen málo zpěvaček má takový hlas, aby vyzpívaly její písně).
Takže pro tenhle fakt bych soutěže a účastníky nezavrhoval ... Na druhou stranu se mi příčí, když česko-slovenskou soutěž vyhraje cizinec, jako tomu bylo v ČSMT, z čehož jsem opravdu šílel. Ano, ten Afghánec (či co byl zač) byl velmi talentovaný, ale vůbec do tý doutěže nepatřil ... nesplňoval totiž už tu hlavní podmínku: národnost. A co na tom, že je talentovaný ... to by se pak ta soutěž mohla jmenovat Svět má talent. Proč to rozdělovat do jednotlivých států, že? :-D

Pokud jde o normálně fungující skupiny zpívající anglicky, mám na ně asi podobný názor jako ty. Ale také si myslím, že nechtějí zavrhnout svůj rodný jazyk, spíš chtějí rozšířit své sdělení do celého světa, a proto je zpívají v angličtině. Je to tedy pochopitelné, ale přesto více obdivuji Radúzu, která si se slovy umí pohrát, nebo SSOGE, kteří se dokonce zabývají slovanskou historií a mytologií.

Navíc nemám právo odsuzovat české skupiny zpívající anglicky, když mi angličtina vyhovuje například u holandských skupin, kterým bych jejich rodnou řeč nerozumněl. Vím totiž, že každá skupina má co sdělit a jestliže si uvědomují, že jejich rodnému jazyku rozumí málokdo mimo tu zemi, angličtina (nebo také třeba němčina a ruština či španělština) je pro ně dobrou volbou.

2 Lai Lai | E-mail | Web | 3. května 2012 v 18:54 | Reagovat

Vlastizrada je už to, že v tom nadpisu, jenž je jinak vyveden v krásně národoveckém tónu, chybí čárka za "nebo". :-D Budiž to však prominuto: jak praví Alexander Pope, "Chybovati je lidské".

3 blbost blbost | 9. ledna 2013 v 15:23 | Reagovat

hele, jak mi někdo může zakazovat zpívat aj? zaprvé: líp to zní. za druhé to není hnusný jazyk a vůbec s tebou nesouhlasím. žádná vlastizrada to není, jen chtějí zpívat v aj a co? nemá snad každý právo se rozhodnout? :-? :-|

4 HAAS HAAS | Web | 2. února 2015 v 16:29 | Reagovat

[3]: Přesně tak. Navíc narozdíl od češtiny, kterou používá možná deset milionů lidí, s angličtinou se domluvíš v podstatě po celém světě. Já osobně třeba ČR za nějakou svou vlast nepovažuji, ani se mi tady nelíbí. Češtinu sice umím dost dobře, ale přijde mi zbytečně složitá, má až zbytečně mnoho (sprostých) slov, kdežto angličtina je pohotovější a neláme člověku tolik jazyk (snad v každém slovu mají samohlásky, proto se také diví češtině s jejich obecným "Czech it out!"). Vlastizrada jako taková možná může fungovat u nějakých vlastenců, ale že se narodím v nějaké zemi neznamená, že musím tu zemi uznávat. Beztak tu žije jenom jedenáct druhů plazů, a v Kostarice jich mají 225. Takže tak...

5 Arlenemar Arlenemar | E-mail | Sobota v 9:45 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captchas breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
See you later ;)

XRumer20170721

6 Arlenemar Arlenemar | E-mail | Sobota v 20:22 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
Good luck ;)

XRumer20170721

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama