Duben 2012

" ... proto, protože ..."

11. dubna 2012 v 7:06 | Xavier |  Zvláštnosti a záludnosti
Setkáváme se s tím denně a nikomu to evidentně moc nevadí. Mně ale ano. Trhá mi to uši. O čem mluvím?

Proč? To je záludná otázka ... Jak na ni jen odpovědět? Proto? Protože? Proč to neskloubit dohromady, že? Nekloubíme to dohromady proto, protože to zní podivně. Předchozí věta je ukázkový češtinový prznič.

Jenže největší zlo je, že už to mnohým ani jako ničení rodného jazyka nepřijde. Denně to používají celebrity ve svých rozhovorech, když se jich někdo zeptá Proč. Používá se to běžně. Jestliže jste sledovali Hlas Československa (myslím ta výběrová kola) a máte nějaké jazykové cítění, musely vám téměř upadnout uši. Však tam to říkali neustále: "Já si tě vybral proto, protože to v sobě máš ..."

Proto, protože je plevel! Tyto dvě spojky k sobě nepatří! Nepoužívejte to! Budete znít jako burani! Neničte svůj rodný jazyk touto slátaninou!

Však to "proto" je tam mnohdy absolutně zbytečné!

Ani vlastenci neví

1. dubna 2012 v 17:05 | Xavier |  Kritiky
Nebudu kritizovat žádný film ani knížku, nýbrž společnost, protože to je to nejpodstatnější, co se dotýká denně nás všech. Jenže nehodlám kritizovat společnost jen tak všeobecně. Já hodlám kritizovat nás - vlastence.

Začnu nejspíš naší malou komunitkou, která se utvořila zde na blogu ... Přátelé, já si velmi vážím toho, že můj češtinářský projekt a můj sen o šíření vlastenectví a národní hrdosti (smím říkat náš?) tak vytrvale šíříte v podobě naučných článků, zajímavých úvah a podmětných kritik do podvědomí širší veřejnosti, ale bohužel v téměř každém takovém článku jsem zatím nalezl minimálně jednu gramatickou hrubku, kterou jsem musel opravit. Nemluvím teď v žádném případě o překlepech - to se stává každému a mně často - ale mám dojem, že v zápalu horlivého psaní vlastenecké myšlenky zcela ignorujete nějaká Pravidla (i ta základní) a před pravopisem upřednostňujete samotnou myšlenku. Ano, pro většinu návštěvníků je to ta nejpodstatnější věc, ale musíte také pamatovat na to, že píšete nejen na vlastenecký blog, ale především na češtinářský blog.

Další skupina vlastenců, na kterou bych se chtěl zaměřit, jsou pseudovlastenci alias rasisti. Ale ne, je nadnesené jim takto říkat - však nenávist vůči cikánům není rasismus, toť domobrana!
Ale k věci ... Všichni si asi umíme představit, o jakou jde skupinu: dělníci středního věku nadávající na stát. Já vím, že to taky myslí dobře a mají jisté vlastenecké cítění, přesto náš rodný jazyk przní mnohdy obstojněji než kdejaký cikán. A věřte mi, že není snadné je překonat. Těmto pánům se to však daří a co je nejhorší, vystupují takto na veřejnosti. Takže i když mají bezpochyby úžasnou myšlenku, měli by si zvolit vzdělaného řečníka, který by jejich názory tlumočil. Málokdo z vyšších pozic v této době vyslyší někoho, kdo si plete vyjmenovaná slova, ba naopak z takovýchto lidí udělají všichni idioty, zmesměšní je a nařídí jim makat a nestrkat nos do politiky. A to je škoda, protože, jak je vidět, téměř každý dělník má zdravější myšlení než většina politiků ... a to, že nejde o žádného Demosthéna, neznamená, že daný člověk je mentálně postižený (nebo dokonce obtížý hmyz), jak ho vidí vláda ...

Také kvůli těmto případům bych rád šířil znalost českého jazyka. Každý má co říct, ale kdo nás vyslechne, když napíšeme hrubky?
Vezměte si, že nyní se do zaměstnání přijímá hlavně na základě motivačního dopisu, a co budete dělat, když v něj bude hrubka? Každýmu pak bude jedno, jací jste, oni si pomyslí, že když neumíte správně napsat byť jen jedno slůvko, jste absolutní debil a tudíž nejste pro práci, o kterou žádáte, vhodni ... i když jde o pozici třeba instalatéra.

Mně je jedno, že vás otravuje učit se matematiku, že vám připadá fyzika zbytečná, biologie vás nebaví, při chemii usínáte, zeměpis vám splývá, z dějepisu znáte jen jedno období, ale češtinu, tu se učte - je to vaše bohatství ... když do svého rodného jazyka zainvestujete trochu času, vrátí se vám to.